CSM CONSTANȚA A CÂȘTIGAT A DOUA CUPĂ A ROMÂNIEI DIN ISTORIE, DUPĂ 24-23 CU MINAUR BAIA MARE

CSM Constanţa a cucerit Cupa României la handbal masculin, după ce a învins-o pe Minaur Baia Mare cu 24-23 (12-10), duminică, în finala găzduită de Sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare.
George Buricea a revenit pe banca tehnică a echipei sale după cele șase etape de suspendare dictate în urma scandalului din disputa de campionat cu Potaissa Turda. A fost un avantaj enorm pentru jucătorii de pe Litoral care au căpătat mai multă încredere și au condus ostilitățile în finală de la un capăt la altul.
Constanța a avut 12-10 la pauză, dar gazdele au întors scorul și au ajuns la 17-15 în minutul 41. A urmat cea mai bună perioadă pentru oaspeți care au revenit în avantaj. Au dus scorul la 23-19 și 24-20, iar pe final au jucat doar la trecerea timpului. Minaur a punctat de trei ori la rând, dar nu a mai avut timp să trimită meciul în prelungiri.